Stock Up Prices

Using coupons and stockpiling go hand in hand. You buy when the item is at a rock-bottom price and "stock up" to last you until the next sale cycle-usually around 3 months. But how do you know what a stock-up price is? Hopefully this list will help you. Your personal prices may very from mine due to the region you live in, a special diet, etc. Use it as a guideline and customize it for your family!

List last updated 6/23/13

To print a copy go HERE.

Fruits
  • Bananas $.40/lb
  • Grapes $.99/lb
  • Lemons $.20 ea
  • Apples $.49-$.69/lb
  • Peaches $.99/lb
  • Cantaloupe $.99 ea
  • Oranges $.60/lb
  • Tomatoes $.89-$.99/lb
  • Watermelon $.29-$.39/lb
  • Strawberries $1/lb
  • Raspberries $1/lb
  • Blueberries $1/lb
  • Pears-$.60/lb
  • Avocados-$.50 ea
Vegetables
  • Carrots $.60-$.70/lb
  • Bell Peppers $.50 ea
  • Leaf Lettuce $1/head
  • Garlic $.25 ea
  • Broccoli $.69/lb
  • Onions $.69/lb
  • Corn on the cob $.10 ea
  • Cucumbers $.50 ea
  • Celery $.70/lb
    Meat
    • Chicken Thighs/Drumsticks $.79/lb
    • Whole Fryer Chickens $.75/lb
    • Boneless Chicken Breast $1.69-$1.79/lb
    • Bone-In Chicken Breast $.79/lb
    • Ground Beef 90% Lean+ $2.49/lb
    • Ground Beef (less than 90% Lean) $1.99/lb
    • Ground Turkey $1.99/lb
    • Top Sirloin Steak $3.79/lb
    • Chuck Roast $1.99/lb
    • Pork Chops boneless $1.49/lb
    • Pork Loin boneless $1.75/lb
    • Hot Dogs FREE
    • Lunch Meat $1-$1.25 (about $.08/oz)
      Dairy
      • Block of cheese $2.99/2 lb
      • Milk $1.79/gal
      • Sour Cream 16 oz $.75-$1
      • Yogurt Cups $.20-$.30 ea
      • Butter $1.50/lb
        Pantry Items
        • Boxed Cereal $1 or less
        • Granola Bars $.50
        • Bisquick $1
        • Fruit Snacks $.50
        • Bread $1.50
        • Tortillas $.10 ea
        • Crackers $.75 per box
        • Chips $.10/oz
        • Coffee Free-$2.99/lb for cheap coffee
        • Coffee $3.99-$4.99/lb for GOOD coffee (for my fellow coffee snobs out there) :)
        • Coffee Creamer $1-$1.50
        • Pasta  FREE
        • Rice 16oz $.25-$.50 
        • Boxed Rice (flavored) $.50 ea
          Baking
          • Flour $.20- $.30/lb
          • White Sugar $.50/lb
          • Brown Sugar $.50-$.75/lb
          • Brownie/Cake Mix $.50
          • Frosting $.50
          • Chocolate Chips $1
            Condiments/Sauces
            • BBQ Sauce Free-$.50
            • Jelly/Jam $.75
            • Peanut Butter $1.50
            • Ketchup $.50
            • Mustard $.50
            • Mayo $.50
            • Pasta Sauce $.50-$.75
            • Salad Dressing $.25-$.50
            • Salsa $.75
              Canned Goods
              • Canned Vegetables/Beans $.50
              • Canned Soup $.25-$.50
              • Canned Tuna Free-$.25
              • Diced Tomatoes $.25
              • Olives $.50 
              • Tomato Paste/Sauce $.25
                 Beverages
                • Soda 12 pk $2-$2.50
                • Juice 64oz $1 (about $.02/oz)
                • Frozen Juice $.50 ea
                   Baby Items
                  • Diapers $.10-$.12 ea
                  • Baby Wipes $.01-$.02 per wipe
                  • Diaper Rash Cream $.75-$1
                  • Johnson's Wash/Lotion $1
                  Laundry/Dish Soap/Household Cleaners
                  • Spendy Detergent $.09/load
                  • Less Spendy Detergent $.03/load
                  • Dryer Sheets FREE-$.01/sheet
                  • Clorox Bleach  96oz $1
                  • Stain Remover (depending on brand) $.50-$1
                  • Dishwasher Detergent ($.10/load)
                  • Dish Soap $.25
                  • Sponges $.10 ea
                  • Disinfecting Wipes $.02 per wipe
                  • Toilet Bowl Cleaners $.75
                  • Spray Cleaners $.50-$.75
                  Toiletries
                  • Medicine $1
                  • Toothpaste FREE
                  • Toothbrush FREE
                  • Deodorant FREE-$.50
                  • Body Wash $1
                  • Shampoo/Conditioner $1 or less
                  • Razors, refillable $1.50
                  • Disposable Razors FREE
                  • Feminine Products (Depending on brand) $1-$2
                  • Q-Tips $.75
                  Paper Products
                  • Cheap Toilet Paper FREE
                  • Name Brand Toilet Paper $.30-$.40/roll
                  • Paper Towels $.50/roll
                  • Trash Bags $.05/bag
                  Food Storage (wrap, containers,etc)
                  • Ziploc Bags $1
                  • Foil $1
                  • Saran Wrap $1
                  • Containers $.50 ea